Council Registration

  • A Councillor must be a Regular Member of the Association.
  • Each Academic Unit may only have one Academic Council.
  • The number of Councillors for an Academic Council is determined by the Voting Councillor Allocation.
  • An Alternate Councillor must be a Regular Member of the Association and a member of their respective Academic Council.
  • Each Academic Council may register Alternate Councillors.
  • Councillors may send an existing registered Alternate Councillor in their place.
  • Alternate Councillors shall be vested with the voting and speaking rights of the Councillor they are replacing.

The duties of a Councillor shall include but are not limited to:

  • Representing their Academic Council;
  • Attending GSA Council Meetings;
  • Serving on Association Committees;
  • Ensuring the well­being of the Association; and,
  • Being familiar with all governing documents including the Non­Profit Corporation Act, 1995, Roberts Rules of Order, the Constitution, By­laws, and Policies.

To apply, please fill this form .

Please attach a void cheque as well as the constitution of your Academic Council to this application.

The form and all attachments must be submitted or mailed to the GSA main office:

Attention: GSA President

1337 College Dr, Saskatoon, SK, S7N 0W6

Monday-Friday 9:00 AM – 7:30 PM

Please Note: Academic Councillors who are unable to attend a meeting and who do not have alternates to attend on their behalf must notify the GSA Chair (gsa.chair@usask.ca).

The 2018 - 2019 council meetings will be held at 5 PM in the GSA Commons, unless otherwise indicated. 
  • June 19, 2018
  • August 14, 2018
  • September 25, 2018
  • October 16, 2018
  • November 20, 2018
  • December 11, 2018
  • January 22, 2019
  • February 26, 2019
  • March 19, 2019
  • April 9, 2019
  • April 16, 2019 (potential AGM)
Academic Council Department/College Representative  
ARCHAIA Archaelogy and Antrhopology Marissa Evans 
Megan Poole (Alternate)
Biology Graduate Students' Association (BGSA) Biology Carmen Marquez-Mellidez
Karolina Pusz-Bochenska (Alternate)
College of Medicine Graduate Student Society Medicine Zoe Gillespie
Joshua Pickering (Alternate)
Chemistry Course Council Chemistry Douglas Fansher
Tyler Morhart (Alternate)
Computer Science Graduate Course Council (CSGCC) Computer Science Morgan Kirzinger
Tony Kar
Parastoo Veisi (Alternate)
Rifat Zahan (Alternate)
EMBARC Edwards' School of Business Troy Shapley
Animal and Poultry Science Animal and Poultry Science Janelle Smith
English Course Council English Banjo Olaleye
Federica Giannelli
Engineering Graduate Community Council (EGCC) Engineering Azar Khorsandi (Biological)
Shailza Sapal (Civil & Geological)
Jose Alvim Berkenbrock (Electrical)
Olamide Oriola (Electrical, Alternate)
Reza Pourazizi (Mechanical)
Nazmul Hossain (Mechanical, Alternate)
Sudipo Mondol (Biomedical)
Saman Naghieh (Biomedical, Alternate)
Afolabi Ayeni (Chemical)
Tolulope Snish (Chemical, Alternate)
Graduate Geological Society (GGS) Geology Luc Chabanole
Brittany Laing
Geography & Planning Graduate Council Geography & Planning Bethany Thiessen
Stephanie Streich
History Graduate Student Committee History John Bird
Olivia Bird

Indigenous Graduate Students' Council (IGSC) N/A Indiana Best

Marie-Eve Presber

Jordan Adilman (Alternate)

Microbiology and Immunology Graduate Students Association (MCIMGSA)

College of Medicine

Mamata Panigrahi
Amanda Galas-Wilson (Alternate)
Johnson Shoyama Graduate Students' Association Johnson Shoyama Graduate School of Public Policy Lori Wareham
Nadia Hoosain (Alternate)
College of Kinesiology Graduate Student Executive Kinesiology Natasha Boyes
Jocelyn Blouin (Alternate)
Pharmacy & Nutrition Graduate Students' Council Pharmacy & Nutrition Mona Hamada
Se'era Anstruther
Psychology Graduate Students' Association Psychology Evan Poncelet
Farron Wielinga
PEGASUS Physics & Engineering Physics Jason Ho
Lindsay Goodwin (Alternate)
Ethan Runge (Alternate)
Plant Science Graduate Students' Association Plant Sciences Surendra Bhattarai

Caio Taveira (Alternate)
School of Environment & Sustainability Students' Association School of Environment & Sustainability Viktoria Hinz
Michelle Wauchope-Thompson
Palash Sanyal (Alternate)

Ashleigh Duffy (Alternate)

School of Public Health Student Association School of Public Health Jovey Sharma
Chelsea Bodoe (Alternate)
Sociology Graduate Students' Association Sociology Kirby Brigden
Alhassan Alhassan (Alternate)

Soil Science Graduate Student Association

Soil Science

Kathlyne Hyde
Landon Sealey (Alternate)
Serena Klippenstein (Alternate)
Aimee Schryer (Alternate)
Toxicology Graduate Students' Association Toxicology Katherine Raes
Stephanie Graves (Alternate)
Western College of Veterinary Medicine GSA Western College of Veterinary Medicine Arinjay Banerjee
Caroline Malgrain
Salahudin Khan (Alternate)